Legenda o Gospe Sinjski je globoko zakoreninjena v zgodovino Sinja in okolice. Po legendi je leta 1715 turška vojska pod poveljstvom Mehmed paše Ćelića oblegala Sinj. Mesto je bilo slabo branjeno, vendar se pogumni Sinjani niso predali. V najtežjem trenutku, ko so bile možnosti za obrambo najmanjše, je eden od Sinjanov, vojak Petar Kružić, prepoznal nevarnost in organiziral obrambo.

Pred bitko, na predvečer praznika Marijinega vnebovzetja, so Petar Kružić in drugi branilci prinesli sliko Gospe, ki je bila del oltarja v cerkvi v Sinju. Legenda pravi, da so ob napadu turških vojakov na mestu med branilci začutili čudežno moč podobe Matere Božje Sinjske. V trenutku največje nevarnosti naj bi sovražno vojsko preplavila nevihta in veter, ki sta ovirala turške napadalce in omogočila Sinjanom obrambo mesta.

Po tej zmagi so Sinjani prepričani, da je bila prav Gospa ključ do njihove zmage. Zaobljubili so se, da se bodo vsako leto spominjali te zmage in začeli praznovati praznik Sinjske Matere božje, 15. avgusta, kot svoje zavetnice. Legenda o Sinjski Gospe in njeni vlogi pri obrambi mesta je postala osrednji del identitete Sinja in trajno zaznamovala zgodovino tega kraja.